Hlavní je čtení – takové je naše motto. Čtení rozvíjí empatii, slovní zásobu, je skvělým způsobem, jak vést je ke zvídavosti. Jednoduše, je pro vaše děti i pro vás velmi důležité. Na papíře, v tabletu, ušima… Na formě nezáleží. A kde v každém městě najdete nejvíc čtení? No přece v knihovně! Pojďte si přečíst o pěti skvělých důvodech, proč s dětmi chodit do knihovny. Od usměvavých knihovnic až po moderní technologie – knihovny jsou prostě super.
- Kultura a vzdělání už odmalička
Knihovna už dávno neslouží jen k půjčování knížek. Bývá takovým kulturním “obývákem” každé obce, plným příběhů, vědomostí, akcí a hlavně knihovnic a knihovníků. Děti dnes vyrůstají v době internetu, kde se dá zjistit cokoli. Právě proto se potřebují orientovat v tom, kde hledat jaká fakta nebo příběhy, aby se ani “tam venku” neztratily. A v tom umí skvěle pomoci právě v knihovně. Ne nadarmo se říká, že Google vám dá na vaši otázku milion odpovědí, zato knihovnice jednu – ovšem tu správnou. Ukažte dětem, jak se profesionálně pracuje s informacemi a knížkami. Těm nejmenším to můžete klidně ukázat na tom, jak se v knihovně řadí leporela. 🙂
- Pořád se tu něco děje!
V knihovnách se odehrává celá řada akcí a není náhoda, že velká spousta jich cílí právě na nejmenší. Lidé z knižního světa si totiž moc dobře uvědomují, že vést děti ke čtení je zásadní pro vývoj celé společnost. Mrkněte se, do jakých celorepublikových akcí se zapojuje vaše knihovna nebo jaké sama pořádá. Pro nejmenší je určený Bookstart, akce s podtitulem S knížkou do života, knihovny pořádají společná čtení pro rodiče s dětmi, ve spolupráci se školami se koná Pasování prvňáčků na čtenáře, pro trochu větší děti je určená Noc s Andersenem. Stačí se poptat v knihovně ve vašem městě a vybrat si.
- Knižní rituály aneb Mrně dospělákem
Kromě už zmíněných akcí, jako je pasování na čtenáře, mohou děti v knihovně zažít spoustu dalších malých rituálů, díky kterým si mohou připadat jako dospělí. Od samotného půjčování knížek a odpovědnosti za jejich vrácení, přes to, že si mohou z té obrovské nabídky samy vybrat, jakou knížku si přečtou, až po ten prostý fakt, že v dobré knihovně se k dětem chovají jako k dospělým – berou vážně jejich dotazy, hledají na ně odpovědi, pomůžou a poradí.
- Odborná rada nad zlato
Knihovníci a knihovnice poradí ochotně nejen dětem, ale i vám. Vyznají se v klasických i moderních příbězích a dokáží doporučit knížky podle věku, zájmů nebo třeba i radostí či trápení, které děti zrovna zažívají. “Naši knihovníci spolupracují na akvizici dětských knížek a jejich zpracování, takže se dobře vyznají v tom, co máme ve fondu a o čem knihy jsou, takže je mohou doporučit. A to fakt umí!”, říká Kateřina Pechová, ředitelka knihovny v Dobříši. Nechte si od knihovníků a knihovnic poradit i vy. “Ideální je, když děti vidí své rodiče a prarodiče číst. To je nejlepší fígl. Nechat je číst, co chtějí a povídat si s nimi o tom,” vysvětluje Ivana Votavová, ředitelka knihovny v Náchodě. V knihovně umí samozřejmě poradit se čtením pro všechny generace.
- Moderní technologie vítány
Protože knihovny jsou centrem informací, byla to často v daném městě první místa připojená k internetu. Moderní technologie jsou tak jejich součástí už dlouhé roky. Mnohé knihovny dnes už půjčují i e-knihy, můžete si v nich vyzkoušet čtečky a nebo moderní aplikace pro čtení. Patří mezi ně i naše appka Booko. V řadě knihoven si můžete Booko, interaktivní knihovničku plnou kvalitních dětských knížek, vyzkoušet přímo na erárním tabletu – kromě zmíněné Dobříše nebo Náchoda třeba také v Mostě, v Blansku, ve Vsetíně, ve Frenštátu, v Hronově nebo v Chomutově. “S appkou Booko seznamujeme čtenáře při akcích pro celou rodinu, třeba po Chvíli pro pohádku, což je čtení pro rodiče s dětmi,” upřesňuje ředitelka dobříšské knihovny. “Booko představujeme rodičům v rámci Bookstartu a taky učitelkám 1.-3. tříd,” dodává ředitelka té náchodské. Už jste se s appkou Booko ve vaší knihovně setkali? Ukažte dětem, jak Dášeňka vrtí ocáskem, pomáhejte jim s osvojováním čtenářských dovedností díky audiostopě a zvýraznění textu. A pokud vaše knihovna ještě Booko nezná, dejte nám vědět, rádi to změníme. 🙂
(redakce Booko)