O tom, zda by děti měly používat chytré telefony a tablety, se napsaly už dlouhé kilometry článků, esejí i odborných studií. Jaké jsou ty nejdůležitější poznatky? Jak dětem dopřát moderní technologie a nebrzdit přitom jejich rozvoj? Kdy je obrazovka dobrým sluhou a kdy špatným pánem? A co na to zajíc Booko? Čtěte!
S každou další novou technologií se vždycky objevují dvě obavy. Zaprvé, že smete všechny vynálezy, které jí předcházely a zadruhé, že bude mít negativní vliv na děti. Bylo to tak s chytrými telefony, internetem, televizí, rádiem a bezpochyby i kdysi dávno, když pan Guttenberg vymyslel knihtisk. Něco na tom bude, nová média a nové technologie určitě mění to, jak přemýšlíme, jak se učíme či jak čteme. To na jednu stranu znamená obrovské množství příležitostí, které by byla škoda nevyužít. Vyplatí se ale znát všechna rizika a obratně se jim vyhnout.
Na co si dát pozor
Jak je to tedy s tablety a mobily v rukou dětí? Využívat moderní technologie láká asi všechny rodiče. Pohyblivé obrázky nebo zábavné hry snadno zabaví i tu nejneposednější ratolest. Máma či táta tak mohou po tabletu sáhnout při čekání ve frontě v obchodě, aby dítko nezlobilo v restauraci, když doma potřebují chvilku klidu… Je to jednoduché a často se tak stává, že děti tráví před obrazovkou dlouhé desítky minut denně. Příliš mnoho času s očima na displeji může ovšem vést k poruchám spánku, pozornosti i k obezitě. Některé výzkumy totiž ukazují, že třeba sledování obrazovky tabletu či mobilu při jídle brání dětem v uvědomění si toho, že vlastně jedly, a může tak oddalovat pocit sytosti. To jsou věci, že? Dalším nebezpečím je pak nedostatek komunikace. Ten hrozí, když rodiče dávají dětem tablet proto, že potřebují čas pro sebe, a tedy když se nemohou nebo nechtějí dítěti věnovat. Komunikace s rodiči je přitom podle mnoha studií naprosto zásadní pro správný vývoj dětského mozku, a to do té míry, že ji ani ten sebeinteraktivnější tablet nenahradí.
Problematické mohou být i některé interaktivní hry, tvářící se jako vzdělávací nebo rozvojové. Aby děti bavilo je hrát, často se úrovní přizpůsobují jejich dovednostem. Lidský mozek totiž miluje pochvaly, děti jsou tak ve hře odměňovány za tu úroveň, na které se právě nachází, větší výzvy jim hry schválně nenabízejí, což se setkává s kritikou odborné veřejnosti. Navíc často obsahují reklamy. Podobné úskalí pak představují i videa na YouTube. I tady hrají roli reklamy, které vydělávají peníze těm, kdo umí pracovat s algoritmem, podle kterého se za sebe řadí sledovaná a doporučovaná videa. Rodiče tak dětem mohou pustit neškodnou a poučnou pohádku, za kterou ale budou v playlistu následovat videa, která dítě nijak neobohatí, jsou repetitivní, vyvolávají závislosti a opět obsahují reklamy.
Jde to i jinak
Zatím jsme vás zahltili samými negativy. Ale nebojte, víme, jak je obrátit v pozitiva! Podle výzkumu serveru Mediaguru má v Česku až 40% dětí rodičů, kteří sami používají internet, k dispozici vlastní tablet. Musí tedy existovat způsob, jak s obrazovkami v dětských rukách pracovat. Jak děti rozvíjet a vzdělávat. Tušíte správně, jedním z těchto způsobů je i Booko.
Čas, který děti tráví před nějakou tou obrazovkou, se od vynálezu televize nijak dramaticky nemění. Mění se ale typ obrazovky, kterou sledují, na prvních příčkách jsou dnes s velkým předstihem právě tablety a chytré telefony. A to je ohromná příležitost, protože tato zařízení umí zprostředkovat interaktivní zábavu a obsah, který děti skutečně může rozvíjet.
Podle nedávného amerického výzkumu tráví děti do 8 let s mobilními obrazovkami až 48 minut denně, zatímco si čtou – nebo je jim čteno – jen 30 minut za den. Díky Bookovi přitom mohou číst i s tolik chtěným tabletem v ruce! Knížky, které v aplikaci najdou, navíc podporují společné čtení spolu s rodiči, ať už s nejmenšími dětmi, které ještě samy číst neumí, nebo s těmi většími, se kterými mohou o přečtených příbězích diskutovat. Protože Booko je určené dětem od dvou až do deseti let, nemusíte se bát ani toho, že by s ním vývoj vašich dětí stagnoval. Pokud už hravě zvládají příběhy pro menší děti, jednoduše se s nimi můžete pustit do příběhů pro ty větší. Na reklamy tu vaši nejmenší také nenarazí.
A jak je to s tím “zabíjením” starých technologií novými? Booko nechce knížky nahradit, přináší jen novou, interaktivní, hravou a rozjvíjející formu, kterou si můžete klasické i moderní příběhy užít. Navíc se vám díky našemu zajícovi vejde do kapsy celá knihovna. Na krátkých i dlouhých cestách zastoupí krásné knížky, které možná máte v papírové formě v dětském pokoji. Žádná kvalitní aplikace nebo hra, se kterou tráví vaše dítě čas před obrazovkou, by se neměla snažit nahradit ani vás. Žádná to nedovede, povídat si s dětmi totiž umíte nejlépe jen vy. To jistě víte i bez odborníků, i ti se na tom ale shodnou. Dobrý obsah v tabletu poznáte tedy tak, že se o něm s dětmi můžete bavit, užívat si ho společně, postupně postupovat od jednoduchých příběhů a úkolů ke složitějším a doplňovat ho dalšími aktivitami mimo obrazovku. A právě takový je Booko. Tak si ho užívejte, už se na vás moc těší!
(redakce Booko)
Zdroje:
The Washington Post
Mediaguru
CNN
The Guardian
Dárkové karty BOOKO
Věnujte knihovnu plnou krásných dětských příběhů!