Určitě jste už slyšeli, že čtení je prospěšné v mnoha ohledech. Rozvíjí slovní zásobu, empatii, odbourává stres… Pro děti je však ještě důležitější než pro dospělé. Jaké specifické výhody přináší čtení dětem a s dětmi? Jak je co nejlépe využít? A jak v tom může pomoci i appka Booko? Čtěte!
Čtení nejmenším a čtení s těmi většími, kteří už písmenka znají, je velmi důležité pro rozvoj vašich ratolestí. Vzniká celá řada iniciativ, které rodiče, školky i školy motivují ke čtení s dětmi, tou nejznámější asi je Celé Česko čte dětem. Knihovny pořádají akce na podporu čtenářství u dětí, jako je třeba pasování na čtenáře, vědci mluví o obrovském významu čtení pro radost. Proč jsou pohádky, příběhy a dobrodružství na stránkách knih tak zásadní? Mrkneme se na největší přínosy čtení a rovnou vám k nim na míru doporučíme, po jaké knížce v appce Booko sáhnout.
Empatie
Jednou z nejskloňovanějších výhod čtení obecně je posilování empatie. Platí to pro dospělé stejně jako pro děti. Každý z nás dovede být ke svému okolí chápavější, když si dovede představit, co zažívají nebo jak vnímají svět lidé, kteří se něčím liší. A kde jinde takovou představu získat než právě v příbězích? Je velmi důležité, aby děti četli příběhy o těch, kdo jsou tak trochu jiní, aby v knížkách nacházeli kamarády z jiných zemí, s jinými starostmi. V reálném světě pak budou otevřenější, nebudou tolik věřit předsudkům, jednoduše se dokáží obout do cizích bot. Jaké knížky jsou pro budování empatie ideální? Třeba příběh Lily a Momo, ve kterém holčička Lily zjistí, že záhadný Momo může být její kamarád, i když si neumí hrát s míčem. V Příběhu lva Lippyho se děti dozví, jak se malý král zvířat vyrovná s tím, že se narodil jiný, a jak jeho rodina najde odvahu mu pomoci.
Slovní zásoba
Asi není třeba moc složitě vysvětlovat, jak čtení knížek rozšiřuje slovní zásobu. V příbězích se holky a kluci setkávají s novými postavami, různým prostředím, a tak přirozeně objevují i nová slova. Kvalitní dětské knížky jim v tom pomáhají právě tak, že v těch pro nejmenší je slovní zásoba ještě omezená, slova jsou jednodušší a často popisují takový svět, jaký kluci a holky znají. Knížky pro větší děti pak postupně zařazují širší slovní zásobu a volí i obtížnější slova, která si tak čtenáři a čtenářky v zábavném příběhu snadno osvojí. Právě tak s dětskými knížkami pracuje edice První čtení a Druhé čtení z nakladatelství Albatros. V appce Booko najdete třeba knížku popletených pohádek Teta to plete z edice První čtení a knížku Adélka a Zlobidýlko z edice Druhé čtení. Obě napsala Ivona Březinová. Se slovní zásobou mohou pomoci i říkadla, v appce najdete třeba ta klasická česká i říkanku Polámal se mraveneček.
Znalosti a dovednosti
Děti se skrze příběhy dozvídají nové věci. Poznávají tak svět, učí se nejdříve třeba o zvířátkách, barvách, číslech, později si ale mohou rozšiřovat obzory mnohem dál, než byste si možná uměli představit. Zaujme-li vašeho malého čtenáře knížka o autech, už brzy si může číst o dopravě, o létání, o kosmonautice a o vesmíru. I drobný příběh může vést k rozvoji potenciálu vašich dětí. Sledujte, jaké příběhy je zajímají, snadno jim tak budete umět najít další a další, které je budou dále rozvíjet. V appce Booko najdete celou řadu vzdělávacích příběhů. Třeba v Tajemství Pražského hradu se dozvíte o historii i architektuře, knížka Psi, psi, psi zase rozšíří obzory těm, kdo zbožňují nejlepšího přítele člověka. Třeba díky nim vychováte architektku nebo veterináře!
Emoce
Knížky pomáhají porozumět druhým, ale učí taky děti, aby rozuměly samy sobě. V knížkách totiž najdete různé osudy, ve kterých jsou jejich hrdinové a hrdinky smutní, veselí, rozčilení, bojí se, těší se, stýská se jim… Dětem pomáhá, když některé situace poznají v knížkách, přečtou si o tom, jak se v nich postavy v příbězích cítí, jak se s pocity vyrovnávají. Dovedou pak lépe chápat vlastní emoce. V Booko knihovničce najdete třeba knížku Jak se cítíš?, která se chápání emocí přímo věnuje, v knížce Vlásky si zase můžete s dětmi přečíst o jedné malé holčičce a o tom, jak se vyrovnává s velkými změnami a s vlastními rozhodnutími.
Představivost
Čtení je zásadním nástrojem pro budování představivosti. Spisovatel Neil Gaiman, který píše fantasy, to popsal svou historkou z Číny. Dlouho tam nemohli přijít na to, proč jejich vývojáři a designéři umí dokonale replikovat technologii, kterou jim někdo ukáže, ale nedovedou vymyslet vlastní. Zjistili, že je to proto, že díky politické situaci v Číně neměli studenti a studentky možnost číst fantasy, sci-fi, prostě žádné knížky plné představivosti. Tak obrovský dopad na úspěšnost jejich výzkumníků a technologií mělo odpírání imaginativních příběhů. Tak neriskujte a radši dětem dopřejte příběhy plné fantazie. V appce Booko se můžete začíst třeba do veršů v knize Mít moře na dvoře, které váš přenesou z vaší ulice rovnou do oceánu. Nebo si představit, jak asi vypadá Polštářová válka, nebo zjistit, co má prasátko Záhoř společného s tygrem.
…a hlavně zábava!
Čtení s dětmi samozřejmě přináší celou řadu dalších výhod. Tou největší ale nakonec asi bude prostě zábava. Naučit děti číst pro potěšení je totiž, jak se shodují všemožné výzkumy, skvělým darem pro jejich budoucnost. Když vaše ratolesti objeví, jaká paráda je objevovat příběhy na stránkách knih, bude se jim lépe dařit ve škole, naučí se porozumění, neustále se budou učit nové věci i slova. A právě appka Booko vám v tom může pomoci. Díky jemně rozhýbaným ilustracím, vzdělávacím hrám, interaktivním prvkům nebo audiopodobě příběhů může v době všudypřítomných videoher a animáků přivést děti postupně zpátky ke knihám. Spolu s knížkami a appkou Booko se vám jistě povede v dětech probudit lásku ke čtení. Držíme palce!
(redakce Booko)
Dárkové karty BOOKO
Věnujte knihovnu plnou krásných dětských příběhů!