Moderní technologie mohou být skvělou vzdělávací pomůckou, mohou se ale také stát nástrojem prokrastinace, stagnace a proces učení a poznávání světa spíše kazit, než podporovat. Jak najít správnou míru a jak správně zapojit digitální technologie do čtení s dětmi? Inspirovat se můžeme třeba u moderních alternativních škol.
Odborníci se ještě úplně neshodnou, jaké přesně jsou pozitivní a negativní dopady digitálních technologií na děti. Na některých věcech se ale různé skupiny shodnou snadno. Jak učitelé a učitelky, tak rodiče vědí, že děti moderní technologie lákají a chtějí je používat. Odborníci na vzdělávání i učitelé a učitelky v moderních školách se pak shodnou na tom, že nejdůležitější je připravit děti na budoucnost – a to dnes znamená hlavně učit je flexibilitě, protože nikdo přesně neví, jaká budoucnost nás vlastně čeká. Že v ní budou hrát roli technologie je velmi pravděpodobné, ovládnutí digitálních dovedností je proto skvělým základem, na kterém mohou děti stavět, ať už bude jejich zájmem IT, jazyky nebo třeba umění. „Ve ScioŠkolách učíme děti kromě jiného flexibilitě, schopnosti zvládat změny, vyrovnávat se s nimi, nebát se jich, vidět v nich příležitost a využívat je – a ano, v tuto chvíli jsou jistě jednou z obrovských příležitostí i nové technologie a jejich ovládnutí,“ říká Veronika Nováková ze společnosti Scio.
Na čem se také shodnou úplně všichni? Na významu čtení a vyprávění příběhů. Skvělou zprávou je, že podle průzkumů prováděných na žácích a žákyních českých základních škol nemá používání počítačů a dalších zařízení na čtenářské dovednosti negativní vliv, ba dokonce se ukazuje, že náruživí malí uživatelé počítačů čtou v průměru o něco lépe než ostatní děti.
Jsou samozřejmě způsoby, jak oba zájmy propojit. Když jsme byli malí my, v devadesátých letech, zbožňovali jsme cédéčka s anglickými příběhy, která formou hry prověřovala porozumění textu. Dnes existuje celá řada výukových her, které dětem podobně pomáhají s osvojením mateřštiny, a samozřejmě i řada aplikací – jako třeba náš Booko. Děti díky němu objevují příběhy, zamilovávají se do čtení a přitom drží v ruce tolik žádaný tablet nebo smartphone.
Samozřejmě ani Booko není samospásná appka – učitelé a odborníci z moderních alternativních škol technologie vítají, ale varují před jejich přílišným používáním a vždy je doplňují dalšími vzdělávacími prvky. Třeba v některých ScioŠkolách děti v hodinách používají laptopy i tablety nebo dokonce spravují školní IT síť, používání chytrých telefonů mimo výuku je tu ale omezované.V Montessori školách se zase klade důraz na poznávání světa všemi smysly, čtení se tu učí tak, že se začíná od psaní, děti pracují s hmatově podnětnými smirkovými písmeny a tak si osvojují jejich podobu. Dnes se ovšem i v některých Montessori školách a školkách začíná pracovat s technologiemi, třeba právě s těmi chytrými, dotykovými, které pomáhají poznávat svět skrze tablet.
Na co ale upozorňují všichni odborníci na vzdělávání je fakt, že digitální technologie mají vždy být jen jedním kamínkem v mozaice. Ať už se s jejich pomocí děti učí číst, nebo nabývat jiné dovednosti, měly by to dělat převážně spolu s dospělými a “technologické” aktivity doplňovat těmi v reálném světě. Podle Veroniky Novákové ze Scio může přílišné používání technologií vést třeba k logopedickým vadám, které jsou mezi dětmi stále běžnější – moc totiž hledí do displejů a málo mluví.
Appka Booko vám může pomoci používat technologie s dětmi správně. Najdete v ní interaktivní knihovničku plnou klasiky jako je Dášeňka i moderních knížek. Kombinuje různé smyslové vjemy, kromě čtení očima je tu možné “číst” i ušima díky audiostopě, kterou si můžou děti pustit a jako při karaoke tak sledovat zvýrazňování právě čteného textu nebo podle něj samy nahlas číst. Zapojí i hmat, když se na konci přečtené knížky pustí do her, které rozvíjejí různé dovednosti – je tu pexeso, různé spojovačky, obrázková sudoku a podobně. Úplně nejlepší ale je, když knihovničku v appce Booko prozkoumáváte spolu s dětmi i vy, dospěláci. Nic totiž nenahradí společně trávený čas, vyprávění příběhů a společné učení. Tak si vyberte knížku – klidně v kavárně nebo ve vlaku, Booko knihovnu máte všude s sebou – pusťte se do ní společně a pak nezapomeňte osvojené vědomosti použít i ve skutečném světě. Přečtěte si třeba Za zvířátky na louku, procvičte si díky hře na konci knížky zvířecí stopy, pak si nejmilejší zviřátko nakreslete a jděte se podívat do přírody, jestli ho nepotkáte osobně! Přejeme vám příjemnou zábavu a vašim dětem budoucnost, ve které jim technologie budou dobrým rádcem, ale nikdy vládcem.