Víte, co spojuje redaktory a redaktorky dětských knížek s námi, kdo se staráme o aplikaci Booko – a jistě taky s mnohými z vás? Chceme vidět děti číst. Čtení je důležité, rozvíjí děti, učí je empatii, pomáhá jim rozumět světu, posiluje jejich kritické myšlení a v neposlední řadě umí těšit a bavit. Díky appkám jako je Booko i díky pestré nabídce papírových dětských knih si kluci a holky mohou číst kdekoli a kdykoli, ať už je baví jakékoli téma. Jak je ale ke čtení vést? Zeptali jsme se redaktorek, které jsou zároveň matkami, a přinášíme vám osvědčené tipy jak na to.
Jaké knihy vybírat? Možná tápete, co vlastně dětem ke čtení nabídnout. Není divu, nabídka je obrovská a každé dítě ocení jiné téma, jiný styl ilustrací, jiný žánr, obtížnost textu, velikost písmenek… Nezoufejte však, máme pro vás osvědčený postup. Jednoduše nechte děti, ať si vyberou samy. „Myslím si, že dceru na celém tom baví, že si to sama vlastně dost řídí – vybírá si, co budeme číst, a připadá si důležitě,“ popisuje šéfredaktorka Tereza. „Syn není ten typ, co vydrží poslouchat dlouhý text a ani nedutat. Potřebuje akci, hodně ilustrací, legraci… To všechno nám poskytovaly obrázkové knížky,“ přidává redaktorka Lucie. Bojíte se, po čem vaše děti sáhnou, když jim necháte volnou ruku? Možná to bude namísto Dášeňky nebo Ladových leporel třeba knížka, která bude celá růžová a bude se blýskat. Nemusíte se ale bát. „Začátkem školní docházky dcera propadla růžovým knížkám pro holky, v knihovně pak ale byla každý týden a pořád neměla co číst. Z toho plyne, že začít u braku neznamená, že u něj děti i skončí,“ směje se Eva, která má na starost Klub mladých čtenářů a díky tomu dobře ví, že rodiče a děti si často vybírají velmi rozdílné tituly. Nechte ratolesti, ať sáhnou po tom, co je zaujme, jistě se časem pročtou i ke kouskům, které byste jim vybrali vy.
Hlavní je číst – na formě nesejde. Rodiče často zmiňují význam příběhů bez ohledu na jejich formu. Třeba takové audioknihy parádně zabaví děti při cestách autem. Snadno si tak oblíbí nějaký žánr, hrdinu či hrdinku nebo styl vyprávění a vy jim můžete další podobnou knížku naservírovat k přečtení, ať už na papíře, nebo v tabletu. V appce Booko můžete čtení a audiopodobu dokonce kombinovat. Důležité je taky vést děti ke čtení po cestě předčítání – společné čtení – samostatné čtení nebo prohlížení knížek. „Můj tip je začít obrázkovými knížkami, ukazovat, vyprávět, popisovat. Pak přejít na leporela, pak na krátké příběhy. Mít ze čtení příjemný rituál. Předčítat, předčítat a předčítat. Já dětem nechávala knížky v posteli před usnutím, samy si je pak prohlížely,“ popisuje šéfredaktorka Karolína.
Tajný knihovnický tip: Eva se s námi podělila o výborný trik, jak děti nadchnout pro knihy s pomocí návštěvy knihovny. „Zkuste místo na hřiště a do hračkářství občas zajít do knihovny. Děti byly v knihovně vždycky nadšené, že na co si ukážou, to si můžou i odnést, ne jako v obchodě. Strávili jsme tam vždycky alespoň hodinu. Samozřejmě pak nepřečetly všechno, ale naučily se radovat z knížek.“ Tenhle trik vám navíc pomůže poznat, jaké knížky vaše děti baví – a ty potom mohou najít pod stromečkem nebo v narozeninovém balíčku.
Buďte vzorem! Na jedné radě se shodnou takřka všichni – rodiče, učitelé, knihovnice i spisovatelé. Děti se nejsnáze učí nápodobou. Pokud vidí číst ty, ke kterým vzhlíží, je mnohem pravděpodobnější, že taky vezmou do ruky knížku. Kluci a holky rádi napodobují rodiče, jestli tedy čtete, máte napůl vyhráno. Mnoho rodičů dává v dnešní uspěchané době přednost audioknihám nebo třeba čtení v tabletu či mobilu – pokud patříte mezi ně, nebojte se dětem ukázat, že i když vám v rukách nešustí stránky, čtete rádi a často. Ukažte jim svou e-knihovničku – a pořiďte jim podobnou, třeba právě tu interaktivní v appce Booko. 😉 Stáhnout si ji můžete pro Android nebo iOS.
Věříme, že naše tipy vám pomohou při výchově budoucích náruživých čtenářů a čtenářek. Lidé, kteří se v dětství naučí číst pro potěšení, jsou prý v dospělosti vzdělanější, úspěšnější, méně se stresují… Čtení je zkrátka kouzelné, přejeme tedy, ať mu propadnou i vaše děti.