Rozštěpy rtu, patra a čelisti patří stále mezi nejvíce se vyskytující vrozené vady u novorozenců. Ačkoliv se v minulosti i současnosti věnovala tomuto problému řada výzkumů, jejich četnost je s lety vlastně neměnná.
Díky figurkám nalezeným v řeckém Korintu, které mají v oblasti obličeje zobrazený rozštěp, je tato vývojová vada doložena jako jedna z nejstarších na světě. A od těch dob s ní lidé nejrůznějším způsobem bojují. Vzniká už pří vývoji embrya po 6. týdnu těhotenství, kdy by mělo docházet ke spojení jednotlivých tkání obličeje (rtu, patra, oblasti nosu). V pravém slova smyslu se tedy nejedná o rozštěp, ale vlastně nesrůst. Až v posledních letech se operativní úprava spojuje s pomocí psychologickou. A velmi výraznou organizací, která pomáhá toto téma detabuizovat a kterou bych vám chtěl dneska představit, je neziskovka Šťastný úsměv, z.s.
Členy této skupiny, která je funkční od roku 2005, jsou rodiče dětí, kteří rozštěp mají a nebo měli. Hlavním cílem je pomáhat informovat nejen ostatní rodiče malých pacientů, ale i pacienty samotné, jak taková léčba probíhá a jaké jsou podmínky léčby. Ta není rozhodně jednoduchá. Byť rozštěp neubírá dítěti nic z jeho intelektu, nejde jen o pouhou kosmetickou vadu a léčba je rozhodně náročná. Vždyť na ní spolupracuje celá řada odborníků. Foniatr, logoped, ortodontista, psycholog anebo třeba plastický chirurg. Ti všichni se podílí na léčbě této vrozené vady a každý pacient podstoupí během svého dětství hned několik náročných operací. Nic to ovšem nemění na tom, že je rovnoprávným členem naší společnosti a může být pro ni naopak velkým přínosem. Protože jak se správně říká: „Co tě nezabije, to tě posílí.“
Organizace také pořádá různé společné akce, kde se mohou lidé řešící tento problém vzájemně setkávat, sdílet spolu zážitky a vzájemně si pomáhat celou věc zvládat. Součástí fungování je i vydávání odborných brožur, které poskytují rodičům dětí s rozštěpem ty nejdůležitější informace. Mimo tuto odbornou literaturu se věnují i vydávání knih, které se zaměřují spíše na příběhovou část, kde je hrdinou někdo s touto vrozenou vadou. Za zmínku určitě stojí „Příběh lva Lipyho“ (původně leporelo o lvíčkovi, který se i přes svou vadu stal králem zvířat – ten je i součástí mé aplikace BOOKO), „Můj svět s kamarády“ (příběh chlapce s rozštěpem, určený pro děti předškolního a nižšího školního věku) anebo třeba „Návrat z minulosti“ (tajuplná fantasy postižené dívky, která právě vyšla).
Pokud byste měli chuť přispět na dobrou věc a pomoci, byť jen symbolickou částkou, stačí poukázat peníze na účet organizace Šťastný úsměv, z.s. Č.ú. 55552005/2010, do poznámky uveďte své jméno a slovo DAR. Nebo koukněte na stránky organizace a dozvíte se více.
(zajíc Booko)
Zajímavé odkazy:
Šťastný úsměv (webové stránky)
Šťastný úsměv (videoprezentace)